Klimatyzacja w domu to znakomite udogodnienie, dzięki któremu można utrzymywać w pomieszczeniach optymalną temperaturę. Znakomicie sprawdza się latem, gdy temperatura powietrza jest niemała a co za tym idzie i w pomieszczeniach jest zbyt gorąco. Nie każdy wie, że dobra klimatyzacja posiada opcję grzania, więc sprawdzi się także zimą. Wtedy szybo i łatwo podniesie temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Zalety i wady klimatyzacji

Klimatyzacja domowa ma wiele zalet. Pozwala utrzymać w pomieszczeniach wybraną temperaturę, a także – w przypadku klimatyzacji z dodatkowymi funkcjami – w łatwy sposób zmieniać ją w zależności od potrzeb, nawet wielokrotnie w ciągu doby. Nowoczesna klimatyzacja nie musi być ustawiania ręcznie. Wszystko można zrobić z poziomu aplikacji i przy pomocy smartfona.

Minusem są oczywiście koszty eksploatacji klimatyzacji. Korzystanie z niej przełoży się na nieco wyższe rachunki za energię elektryczną. Kosztem jest też regularny przegląd klimatyzacji. Wymagane są między innymi przeglądy gwarancyjne, ale i po zakończeniu okresu gwarancji, warto zlecać przegląd klimatyzacji. Takie postępowanie ma sens. Serwis klimatyzacji przy takim przeglądzie szybko jest w stanie wychwycić wszelkie usterki i rzeczy, które warto naprawić przed pojawieniem się poważniejszej awarii.

Klimatyzacja do domu a zdrowie

Osoby, które nie miały do czynienia z klimatyzacją, często wychodzą z założenia, że ona przeziębia. Owszem, różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniem, w którym jest klimatyzacja, a temperaturą otoczenia mogą być znaczne i pojawia się w tym momencie ryzyko przeziębień. Klimatyzacja do domu  bez wątpienia jednak nie przeziębia. Wszystko zależy od jej trybu pracy i ustawień, za które odpowiada człowiek. Jeśli bowiem wprowadzi w ustawieniach, że klimatyzacja ma obniżyć temperaturę o kilkanaście stopni, zrozumiałe jest, że wejście do lub wyjście z takiego pomieszczenia narazi organizm na gwałtowną zmianę temperatury, a to może być przyczyną bólu gardła czy stanów podgorączkowych. Sprawna klimatyzacja sama w sobie jest więc bezpieczna i nie powoduje negatywnych objawów zdrowotnych, trzeba ją tylko właściwie ustawiać.

Zagrzybiona klimatyzacja to ryzyko dla zdrowia

Klimatyzacja może powodować problemy zdrowotne ale tylko jeśli jest zagrzybiona. Proces rozwoju grzybów w zakamarkach klimatyzacji jest czymś, co występuje dość często. Podczas pracy takiej klimatyzacji, powietrze z niebezpiecznymi związkami wydmuchiwane jest do pomieszczenia. Wdychanie go może przyczynić się do – na przykład – kaszlu, problemów z oddychaniem czy nasilenia objawów alergicznych. Nigdy więc nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji oraz jej odgrzybianiu. Sprawna i czysta klimatyzacja to gwarancja braku problemów zdrowotnych podczas jej użytkowania.

Facebook Comments

Comments are closed