Choć klimatyzacja to naprawdę rewelacyjne urządzenie, które jest w stanie przynieść bardzo przyjemny chłód w nawet najbardziej upalny dzień, to jednak nadal wiele osób ma poważne wątpliwości, czy warto sobie je kupić. Głównym negatywnym zarzutem, który jest w jej kierunku wystosowywany, jest ten związany z kwestią zdrowotną. Wiele osób sądzi, że klimatyzacja może szkodzić zdrowiu. Czy tak jest naprawdę?

Czy klimatyzacja w domu jest bezpieczna?

Często można się spotkać z taką opinią, że po wizycie w klimatyzowanym pomieszczeniu pojawia się często katar, ból i suchość gardła, czy też kaszel i innego typu dolegliwości związane np. z zatokami. Jak się okazuje, faktycznie takie zjawisko może nastąpić, lecz warto sobie zadać inne pytanie, czyli czy jest to efekt pracy klimatyzacji? Jak się bowiem okazuje, niekoniecznie samo urządzenie musi być szkodliwe, ponieważ najczęściej za problemy zdrowotne odpowiada nieumiejętne korzystanie z niego.

Zdecydowanie najważniejszym błędem, jaki jest popełniany w przypadku korzystania z klimatyzacji, jest bardzo mocne schładzanie powietrza w lecie. Duża amplituda temperatury, czyli wejście do bardzo zimnego pomieszczenia, z niezwykle rozgrzane powietrza zewnętrznego, może chwilowo upośledzić układ odpornościowy, co spowoduje, że staniemy się znacznie bardziej podatni na drobnoustroje. Z drugiej natomiast strony koniecznie trzeba pamiętać o tym, że przegląd klimatyzacji nie jest wykonywany jedynie wtedy, gdy wymaga tego np. gwarancja, lecz wtedy, gdy ilość nagromadzonych w niej zabrudzeń, bakterii, grzybów i czynnego typu pleśni staje się już niebezpieczna dla zdrowia. Zaniedbanie tego zadania skutkować może różnego rodzaju dolegliwościami chorobowymi, które często mylnie są brane za skutek negatywnego działania samej klimatyzacji. Na koniec warto również zauważyć, że klimatyzacja posiada działanie wysuszające powietrze. Z tego też powodu może dopuścić do szybkiego wysuszenia gardła, a tym samym dodatkowo podniesienia ryzyka infekcji. Żeby tak się nie stało, koniecznie trzeba w klimatyzowanym pomieszczeniu pić duże ilości wody, aby stale nawilżać gardło.

Kiedy niezbędny jest serwis klimatyzacji?

Jak więc widać po powyższym opisie, główną przyczyną kłopotów zdrowotnych związanych z używaniem klimatyzacji nie jest wcale sama klimatyzacja, lecz nieumiejętne z niej korzystanie. Kluczowe natomiast jest to, aby odpowiednio sprzęt serwisować. Co jaki czas powinno się to robić? Przyjmuje się, że absolutnym minimum to raz do roku, lecz tak naprawdę zaleca się, aby serwisant dokonał czyszczenia i oceny stanu technicznego urządzenia nawet dwa razy do roku.

Facebook Comments

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *