klimatyzacja Bydgoszcz

Jeszcze do niedawna klimatyzacja uważana była za przejaw luksusu. Dziś jednak można ją powszechnie spotkać w samochodach, biurach, a nawet prywatnych domach. I choć cieszymy się jej dobrodziejstwem coraz częściej, to jednak mało kto do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak to urządzenie działa. A jak się okazuje, warto to wiedzieć, ponieważ pozwoli to wykonać, chociażby, przegląd klimatyzacji w odpowiednim czasie.

Jak jest zbudowana klimatyzacja w domu?

Choć działanie klimatyzacji jest bardzo proste i ogranicza się tylko i wyłącznie do wymiany ciepłego powietrza na zimne, to jednak, jak się okazuje, budowa tego urządzenia jest nieco bardziej skomplikowana. Żeby dowiedzieć się, jak to wszystko działa, najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każdy domowy klimatyzator składa się z dwóch najważniejszych elementów – jest to moduł wewnętrzny oraz część zewnętrzna. Obie części oczywiście połączone są ze sobą specjalną instalacją, która najczęściej wykonana jest z miedzianych rurek.

Jak to zatem wszystko działa? Główna zasada działania klimatyzacji opiera się na obecności w niej dwóch wymienników ciepła, które razem tworzą parownik. Oprócz tego klimatyzacja posiada jeszcze sprężarkę, skraplacz i oczywiście zawór rozprężający. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Polega ona na krążeniu pomiędzy parownikiem a skraplaczem czynnika chłodniczego, który najpierw odbiera ciepło w parowniku, a następnie oddaje je w skraplaczu. Jednocześnie czynnik, trafiając do modułu wewnętrznego, oddaje swoje zimno, które następnie jest nadmuchiwane wentylatorem do pomieszczenia.

Kiedy przeprowadzić serwis klimatyzacji?

Jak zatem widać po powyższym opisie, zasada działania klimatyzacji jest stosunkowo prosta i opiera się po prostu na przepływie czynnika chłodniczego w instalacji i rozprowadzaniu ciepłego i zimnego powietrza. Żeby jednak całość mogła poprawnie funkcjonować, koniecznie trzeba od czasu do czasu wykonać przegląd klimatyzacji. Jej działanie ma bowiem bardzo duży wpływ na powstawanie w instalacji licznych grzybów i bakterii, które, dostając się do powietrza, mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie. Tego typu serwis powinien być przeprowadzany raz do roku. W ramach prac cała instalacja powinna zostać odgrzybiona i wyczyszczona, a także skontrolowany powinien zostać poziom czynnika chłodniczego odpowiadającego za poprawną pracę układu. Co więcej, serwisant powinien sprawdzić jakość pracy skraplacza, parownika oraz wentylatorów, które wymuszają obieg powietrza w układzie. Wszystko to pozwoli cieszyć się klimatyzacją przez długie lata.

Facebook Comments

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *