Choć klimatyzacja to rewelacyjne urządzenie, które posiada ogromną ilość zalet, to jednak od czasu do czasu może sprawiać niemałe problemy. Jednym z najważniejszych, a z pewnością najbardziej dotkliwych podczas codziennego korzystania, jest kłopot z wydobywającym się z klimatyzacji nieprzyjemnym zapachem. Czy można coś z nim zrobić, jakoś się go pozbyć?

Dlaczego serwis klimatyzacji jest konieczny?

Być może nie widać tego z poziomu użytkownika, którego jedyną aktywnością związaną z klimatyzacją jest ustawienie od czasu do czasu żądanej temperatury, lecz we wnętrzu tego urządzenia panują wręcz idealne warunki do życia dla takich mikroorganizmów, jak baterie, grzyby i różnego typu pleśnie. Ich nadmierne namnażanie się prędzej czy później spowoduje, że w nadmuchiwanym przez klimatyzację powietrzu zacznie być wyczuwalna nieprzyjemna woń. Zapach ten jest właśnie efektem obecności zbyt dużej ilości pleśni w instalacji klimatyzacji. Żeby się go pozbyć, niezbędne jest przeprowadzenie procesu odgrzybiania.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?

W jaki sposób przebiega proces odgrzybiania klimatyzacji? Może to być realizowane trzema metodami. Po pierwsze, najtańszą jest specjalistyczna pianka, którą wstrzykuje się pod dużym ciśnieniem do instalacji, a następnie ją z niej wypłukuje. Kolejną metodą jest stosowanie ultradźwięków w połączeniu z pianką, co teoretycznie powinno dać jeszcze lepszy efekt. Jak się jednak okazuje, skuteczność obu tych metod nie jest specjalnie wysoka i pomimo ich zastosowania, może nadal występować problem z nieprzyjemnym zapachem. Z tego też powodu polecana jest metoda trzecia, czyli ozonowanie. Polega ona na rozpyleniu ozonu, czyli gazu zabijającego wszystkie mikroorganizmy, które będą w jego zasięgu. Powoduje to, że klimatyzacja po takim czyszczeniu jest idealnie czysta i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, włącznie z nieprzyjemnym zapachem.

Co jaki czas powinna być realizowana dezynfekcja klimatyzacji w domu?

Jak zatem widać, pomimo dość nieprzyjemnego zapachu, który może się wydostawać z klimatyzacji, jest to urządzenie, które stosunkowo łatwo jest doprowadzić do stanu idealnej czystości. Zasadne jest jednak pytanie, co jaki czas powinno się takie odgrzybianie przeprowadzać, aby nie tylko móc się pozbyć nieprzyjemnego zapachu, lecz przede wszystkim nie dopuścić do jego powstania? Przyjmuje się, że najlepszą efektywność, a jednocześnie ekonomiczność daje przeprowadzanie takiego czyszczenia raz do roku. Pozwoli to nie tylko cieszyć się odpowiednim działaniem klimatyzacji, lecz również nie ponosić na ten cel zbyt dużych nakładów finansowych.

Facebook Comments

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *