Choć domowa klimatyzacja wydaje się być bardzo prostym, żeby nie powiedzieć prymitywnym urządzeniem, to jednak w istocie jest dość skomplikowana, nawet jak na swoje niezbyt zaawansowane przeznaczenie. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma poważne problemy z wyborem, czy lepiej jest realizować jej odgrzybianie samodzielnie, czy też może lepszym pomysłem będzie jednak wynajęcie do tego zadania profesjonalnego serwisu.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?

Żeby móc poprawnie ocenić, czy lepiej serwisować i odgrzybiać klimatyzacje samodzielnie, czy też korzystać w tym zakresie z usług serwisu, najpierw trzeba dokładnie zorientować się, jaki jest zakres przeprowadzanych prac podczas takiego odgrzybiania. Na czym konkretnie polega to zadanie?


Klimatyzacja to nie tylko sama jednostka chłodząca i urządzenie zewnętrzne, lecz również stosunkowo skomplikowany system rurek, którymi poprowadzone jest powietrze w obu kierunkach. W tym systemie dochodzi do gwałtownego namnażania się grzybów, które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia ludzi oddychających powietrzem pochodzącym z takiego urządzenia. Odgrzybianie polega więc na wprowadzeniu do instalacji klimatyzacji specjalnego środka chemicznego – najczęściej w postaci pianki lub też gazu, jeśli miałby być to ozon – i przy jego pomocy pozbycie się wszystkich grzybów, bakterii, a nawet nieprzyjemnego zapachu.

Czy czyszczenie klimatyzatorów jest trudne?

Jeśli rozważa się samodzielne odgrzybianie, najpierw trzeba sobie zadać pytanie, czy jest to trudne? Teoretycznie cała czynność ogranicza się do podania środka odgrzybiającego do klimatyzacji i odczekania kilku chwil, aby mógł zadziałać. I choć brzmi to na bardzo łatwą czynność, to jednak na uwadze trzeba mieć to, że wymagane jest to tego dość spore doświadczenie, nie wspominając oczywiście o tym, że trzeba mieć specjalny sprzęt oraz sam środek czyszczący.

Serwis klimatyzacji – samemu czy w serwisie?

Klimatyzacja to rewelacyjne urządzenie, o które jednak trzeba odpowiednio dbać. Zaniedbania na tym polu mogą spowodować powstanie nieprzyjemnych reperkusji zdrowotnych, a także zwyczajne uszkodzenie klimatyzatora. Żeby można było z klimatyzacji korzystać bezpiecznie i wygodnie, trzeba ją odpowiednio odgrzybiać. I choć proces ten wydaje się łatwy, to jednak przerasta on możliwości typowego użytkownika klimatyzacji, co sprawia, że znacznie lepszym pomysłem będzie wynajęcie odpowiedniego serwisu. Tym bardziej że usługa ta nie jest specjalnie droga, a powinno się ją wykonywać nie częściej, niż raz do roku.

Facebook Comments

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *