Klimatyzator typu split to bardzo praktyczne i funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu można utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach domu, mieszkania czy firmy. Jest urządzeniem, które zapewnia nie tylko chłodzenie pomieszczeń ale i ich ogrzewanie i osuszanie, gwarantuje też odpowiednią filtrację powietrza, dzięki czemu mikroklimat w pomieszczeniu jest bardzo zdrowy. Wybór takich urządzeń jest niemały. Które wybrać?

Budowa urządzenia

Klimatyzacja typu split to tak naprawdę dwa odrębne, połączone ze sobą urządzenia. Pierwsze z nich to jednostka zewnętrzna czyli parownik. W tej jednostce montuje się głośniej pracujące elementy. Druga część to skraplacz, montowany wewnątrz pomieszczenia. W tej części klimatyzatora montuje się ciszej pracujące podzespoły. Obie części połączone są rurami, którymi płynie freon. Co ważne, rurki charakteryzują się minimalną średnicą, nie ma więc potrzeby wiercenia w ścianach dużych otworów.

Ogromną zaletą urządzenia jest też brak dopływu ciepłego powietrza w miejsce usuwanego, co charakterystyczne jest choćby dla klimatyzatorów przenośnych.

Typy klimatyzatorów split

Klimatyzator split to tak naprawdę kilka różnych urządzeń do wyboru. Można tu wyróżnić choćby:

1. Klimatyzatory ścienne

Montowane na ścianie. Ich nowoczesny wygląd sprawia, że świetnie komponują się z wystrojem każdego pomieszczenia. Dostępne są nawet klimatyzatory w obudowie drewnopodobnej i klimatyzatory chromowane.

2. Klimatyzatory kasetonowe

Zajmują bardzo niewiele miejsca w pomieszczeniu. Ich ogromną zaletą jest możliwość kierowania chłodnego powietrza w kilku kierunkach jednocześnie. Kierunków nie może być więcej niż cztery.

3. Klimatyzatory kanałowe

Idealnie sprawdzają się w obiektach wielopoziomowych i dużych domach. Jednostka montowana jest w stropie, chłodne powietrze dopływa do pomieszczeń kratkami wentylacyjnymi.

Warto dodać, że klimatyzacja typu split nie musi być pojedyncza. Istnieją także klimatyzatory multisplit. To urządzenie, w którym do jednostki zewnętrznej montowane jest kilka jednostek wewnętrznych, dzięki czemu można schładzać lub ogrzewać nawet do dziesięciu pomieszczeń. Jednostki wewnętrzne pracować całkowicie niezależnie, dzięki czemu w każdym pomieszczeniu można uzyskiwać inną temperaturę.

Wszystkie klimatyzatory typu split posiadają praktyczny system sterowania. Wieloma z nich można też sterować z poziomu aplikacji, na bieżąco zmieniając ustawienia czy system pracy. Oczywiście w klimatyzatorach wykorzystywane są czujniki temperatury, dzięki którym klimatyzacja może pracować bardziej lub mniej wydajnie, co przekłada się rzecz jasna na niższe zużycie energii.

Facebook Comments

Comments are closed