Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji do tego typu miejsc? Istotnych jest kilka parametrów, które decydują o tym, że określony rodzaj klimatyzacji sprawdzi się w danym przypadku najbardziej. Co w takim razie trzeba wziąć pod uwagę?

Wielkość urządzenia

Klimatyzacja może mieć różne wielkości. Najprostszym tego rodzaju urządzeniem jest monoblokowa jednostka przenośna o małych gabarytach, którą z powodzeniem można zastosować w różnych miejscach, ale najlepiej sprawdzi się tak naprawdę wtedy, gdy będziemy używać jej sporadycznie, np. w sytuacji wyjątkowych upałów. Jest ona dość hałaśliwa i nie wygląda zbyt estetycznie głównie ze względu na rurę, która na zewnątrz odprowadza wilgoć i ciepło.

Dwuczęściowa klimatyzacja typu split, która składa się z jednostki zewnętrznej oraz modułu wewnętrznego z parownikiem, jest dużo bardziej funkcjonalnym urządzeniem, ponieważ nie tylko chłodzi, ale również filtruje, oczyszcza, a nawet grzeje. Obsługuje ona jednak tylko jedno pomieszczenie. Jeśli chcemy, aby działała w kilka pomieszczeniach, to trzeba dołożyć kolejne urządzenie. Jest powszechnie stosowana zarówno w domach, sklepach, jak i biurach.

Urządzeniem o znacznie szerszym zasięgu jest klimatyzator multi split. Tutaj, w przeciwieństwie to klimatyzacji typu split, na jedną jednostkę zewnętrzną przypada kilka wewnętrznych. Tym samym znacznie lepiej sprawdzi się w większych obiektach, gdzie trzeba obsługiwać kilka pomieszczeń równocześnie.

Typ jednostki zewnętrznej oraz rodzaj regulacji mocy

Ważnym parametrem jest również typ jednostki zewnętrznej. W zakresie można wśród nich wyróżnić:

  • ścienne,
  • kasetonowe,
  • kanałowe

Ze względu na miejsce montażu wyróżnia się jeszcze podstropowe i przypodłogowe

Klimatyzacje różnią się także pod względem regulacji swojej mocy. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są, tzw. inwertery, które działają na zasadzie automatycznego dostosowywania swojej pracy do panujących warunków, ale równie popularne, głównie ze względu na niższą cenę, są urządzenia typu “on/off”.

Klimatyzacja typu split, czy może multi split?

Przy wyborze klimatyzacji trzeba więc rozważyć co najmniej te trzy kryteria, aby dopasować urządzenie idealnie do swoich potrzeb. Klimatyzacja typu split najczęściej stosowana jest w niedużych lokalach usługowych oraz prywatnych domach i mieszkaniach. Klimatyzator multi split sprawdzi się w większych obiektach jak duże domy handlowe, hotele czy biurowce. Zakup odpowiedniego urządzenia zatem nie powinien być przypadkowy i najlepiej wcześniej go skonsultować.

Źródło: Klimatyzacja Bydgoszcz – Climaserwis24

Facebook Comments

Comments are closed