Ile trwa sprawa rozwodowa w sądzie ?
Problem rozwodowy - Umowy separacyjne są jednymi z najbardziej złożonych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć małżonkowie. Dotkliwe doświadczenia powodują, że chcą oni jak najszybciej zakończyć związek na drodze sądowej, chociaż w niektórych przypadkach nie każda ze stron zgadza się na proponowane warunki, a nawet na rozstanie. Wśród najczęściej zadawanych pytań dominują dwa – ile kosztuje i jak długo trwa oddzielenie. Niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Sprawa rozwodowa w 2 miesiące a 4 lata - Od czego zależy ?
Relacja małżeńska może być zakończona na jednej sprawie, ale może również trwać latami. To indywidualna sytuacja, która zależy od wielu kryteriów. Głównie czas trwania postępowania rozwodowego wpływa na zgodną decyzję małżonków. Drugim elementem jest ustalenie winy. Może to być orzeczenie o winie, bądź też ustalenie bez orzekania na podstawie dowodów bądź bez względu na dowody. W pierwszym przypadku czas trwania postępowania jest dłuższy, gdyż niezbędne jest dokładne analizowanie całej sytuacji, zebranie dowodów, a także przesłuchanie świadków.
Czy można mieć tylko jedną rozprawę sądową
Jeżeli potrzebujemy szybkiego zamknięcia całego procesu, i ustaliliśmy, że jesteśmy zgodni i o rozwodzie postanowiliśmy wspólnie, to czas oczekiwania na decyzję sądu będzie niedługi. Pomimo, że to tylko jedna ze stron składa pozew, to on wyraża stanowisko obu małżonków. Harmonijne porozumienie jest więc najważniejsze, a sąd może wydać wyrok już na pierwszym posiedzeniu.
W którym momencie przedłuża się sprawa rozwodowa
Zgodność małżonków w kwestii separacji nie jest tak oczywista. Zdarza się, aczkolwiek nie zawsze, co poważnie komplikuje problem. Czas trwania postępowania jest uzależniony od różnic w oczekiwaniach i zeznaniach małżonków. Sąd musi wiedzieć, kto jest winny, a kto poszkodowany, co jest naprawdę przyczyną rozkładu małżeństwa. Postępowanie dowodowe jest konieczne w przypadku rozwodu z oskarżeniem o winę. Przesłuchanie świadków, analiza dokumentacji i zgromadzenie dowodów wymusza na Sądzie większe zaangażowanie w sprawę, a od małżonków cierpliwość.
Sprawa rozwodowa a dzieci
Wszystko zależy od tego, czy są one pełnoletnie lub młodociane. Jeżeli są młodociane, Sąd musi rozważyć wszelkie kwestie powiązane z rodzicielską władzą. W tym celu przeprowadzana jest przesłuchana kuratora, a także wymagane jest zeznanie wielu świadków. Kolejnym krokiem w postępowaniu są świadczenia alimentacyjne. Po ustaleniu, kto ma pełnić funkcję rodzicielską, Sąd wysuwa również wyrok o wysokości alimentów, które należy uiścić w związku z utrzymaniem i wychowaniem młodocianego chłopca lub/i dziewczynki.
Pozostaje jeszcze kwestia dzielenia się aktywami. Zdarza się, choć rzadko, że strony same doszły do porozumienia i oficjalnie można to zakończyć razem z postępowaniem rozwodowym. Zazwyczaj jednak dzielenie majątku jest osobną sprawą.
Rozstaniu małżeńskiemu towarzyszyć może wiele czynników. Możliwe jest, że będzie to długi proces, zależny od decyzji małżonków, ich zgodności oraz wsparcia specjalistycznego, jakim jest prawnik. Ułatwić to może zgromadzone dowody i wskazówki, które mogą okazać się korzystne dla stanu psychicznego klienta.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!